Tones and I
Tones and I. Courtesy of Warner Chappell Music.

Tones & I Sweeps 2019 ARIA Awards + The Complete Winners List

162 0


AUSTRALIA (CelebrityAccess) – Australia’s coveted ARIA Awards took place Wednesday (Nov. 27) in Sydney with  Tones & I sweeping this year’s event.

The 26-year-old breakout sensation picked up eight awards including Best Female Artist, Best Pop Release, and Breakthrough Artist presented by PPCA and Best Independent Release. She also performed her international hit “Dance Monkey.”

Other awards went to Dean Lewis, who picked up Best Male Artist and Album Of The Year; The Teskey Brothers, who were awarded Best Blues & Roots Album and Best Group; host Guy Sebastian, who took home Best Video and Song Of The Year (both presented by YouTube Music); and Paul Kelly, who snagged Best Adult Contemporary Album and Best Classical Album, the latter of which he shares with James Ledger.

The 2019 ARIA Industry Icon Award was presented to Michael Chugg, co-founder of Frontier Touring Company and Michael Chugg Entertainment, while Human Nature were inducted into the ARIA Hall of Fame. The band also performed a medley of their greatest hits.

Check out the full list of winners below:

Album Of The Year:

Dean Lewis – A Place We Knew (Island Records Australia/Universal Music Australia) — WINNER
Hilltop Hoods – The Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
RÜFÜS DU SOL – Solace (Rose Avenue Records/Sony Music Australia)
The Teskey Brothers – Run Home Slow (Ivy League Records/Mushroom)
Thelma Plum – Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd) 

Best Male Artist:

Dean Lewis – A Place We Knew (Island Records Australia/Universal Music Australia) — WINNER
Guy Sebastian – Choir (Sony Music Australia)
Hayden James – Between Us (Future Classic)
Matt Corby – Rainbow Valley (Matt Corby/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Paul Kelly – Nature (EMI Music Australia)


Best Female Artist:

Amy Shark – Mess Her Up (Wonderlick Recording Company)
Jessica Mauboy – Little Things (Sony Music Australia)
Julia Jacklin – Crushing (Liberation Records/Mushroom)
Thelma Plum – Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)
Tones And I – Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music) — WINNER

Best Dance Release:

Dom Dolla – Take It (Sweat It Out/Warner Music Australia Pty Ltd)
FISHER – You Little Beauty (etcetc Music)
Peking Duk & Jack River – Sugar (Sony Music Australia)
PNAU – Solid Gold (etcetc Music)
RÜFÜS DU SOL – Solace (Rose Avenue Records/Sony Music Australia) — WINNER

Best Group:

5 Seconds Of Summer – Easier (Interscope / EMI Music Australia)
Birds Of Tokyo – Good Lord (EMI Music Australia)
Hilltop Hoods – The Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
RÜFÜS DU SOL – Solace (Rose Avenue Records/Sony Music Australia)
The Teskey Brothers – Run Home Slow (Ivy League Records) — WINNER

Breakthrough Artist presented by PPCA:

G Flip – About Us (Future Classic)
Stella Donnelly – Beware Of The Dogs (Stella Music/MGM)
The Teskey Brothers – Run Home Slow (Ivy League Records)
Thelma Plum – Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)
Tones And I – Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music) — WINNER

Best Pop Release:


Amy Shark – Mess Her Up (Wonderlick Recording Company)
Dean Lewis – A Place We Knew (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Guy Sebastian – Choir (Sony Music Australia)
Thelma Plum – Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)
Tones And I – Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music) — WINNER

Best Hip Hop Release presented by Hennessy:

Baker Boy – Cool As Hell (Danzal Baker/Island Records Australia)
Hilltop Hoods – The Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Illy – Then What (Sony Music Australia)
Sampa The Great – Final Form (Ninja Tune/Inertia Music)
Tkay Maidza – Awake feat. JPEGMAFIA (Dew Process/Universal Music Australia) — WINNER

Best Soul/R&B Release:

Kaiit – Miss Shiney (Alt. Music Group/Ditto Music) — WINNER
Matt Corby – Rainbow Valley (Matt Corby/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Adrian Eagle – AOK (Adrian Eagle)
Genesis Owusu – WUTD + Vultures (Ourness/AWAL)
Tash Sultana – Can’t Buy Happiness (Lonely Lands Records/Sony Music Australia)

Best Independent Release:

Angie McMahon – Salt (Independent/AWAL)
G Flip – About Us (Future Classic)
Julia Jacklin – Crushing (Liberation Records)
The Teskey Brothers – Run Home Slow (Ivy League Records)
Tones And I – The Kids Are Coming (Bad Batch Records/Sony Music) — WINNER

Best Rock Album:

Amyl and The Sniffers – Amyl and The Sniffers (Flightless Records) — WINNER
Holy Holy – My Own Pool Of Light (Wonderlick Recording Company)
Jimmy Barnes – My Criminal Record (Bloodlines/Mushroom)
Midnight Oil – Armistice Day: Live at The Domain, Sydney (Sony Music Australia)
Skegss – My Own Mess (Ratbag Records) 


Best Adult Contemporary Album:

Julia Jacklin – Crushing (Liberation Records)
Paul Kelly – Nature (EMI Music Australia) — WINNER
Samantha Jade – The Magic of Christmas (Sony Music Australia)
Seeker Lover Keeper – Wild Seeds (Liberation Records/Mushroom)
The Paper Kites – On The Corner Where You Live (Wonderlick Recording Company) 

Best Country Album:

Charlie Collins – Snowpine (Mirror Music/Inertia Music)
Felicity Urquhart – Frozen Rabbit (ABC Music/Universal Music Australia)
Lee Kernaghan – Backroad Nation (ABC Music/Universal Music Australia)
Morgan Evans – Things That We Drink To (Warner Music Nashville) — WINNER
Sara Storer – Raindance (Universal Music Australia)

Best Hard Rock/Heavy Metal Album:

Clowns – Nature/Nurture (Damaged Record Co./Caroline Australia)
Dead Letter Circus – Dead Letter Circus (BMG)
DZ Deathrays – Positive Rising: Part 1 (I OH YOU/Mushroom)
King Gizzard and The Lizard Wizard – Infest The Rats’ Nest (Flightless Records/Inertia Music)
Northlane – Alien (UNFD) — WINNER

Best Blues & Roots Album:

Dan Sultan – Aviary Takes (Liberation Records)
John Butler Trio – HOME (Jarrah Records/MGM)
King Gizzard and The Lizard Wizard – Fishing For Fishies (Flightless Records/Inertia Music)
Paul Kelly – Live At Sydney Opera House (ABC Music/Universal Music Australia)
The Teskey Brothers – Run Home Slow (Ivy League Records) — WINNER

Best Children’s Album:

Dan Sultan – Nali & Friends (ABC Music/Universal Music Australia) — WINNER
Kamil Ellis and Ensemble Offspring – Classic Kids: Music For The Dreaming (Australian Broadcasting Corporation)
Regurgitator’s Pogogo Show – The Really Really Really Really Boring Album (ABC Music/Universal Music Australia)
The Beanies – Imagination Station (Kinderling Kids Radio)
The Wiggles – Party Time! (ABC Music/Universal Music Australia)

Best Comedy Release:

Arj Barker – Organic (Universal Sony Pictures Home Entertainment) — WINNER
Carl Barron – Drinking With A Fork (Universal Sony Pictures Home Entertainment)
Chris Lilley – Lunatics (Official Soundtrack) (ABC Music / Universal Music Australia)
Sammy J – Symphony In J Minor (ABC Music / Universal Music Australia)
Veronica & Lewis – Sex Flex: A Rap Guide To Fornication (ABC Music / Universal Music Australia) 

PUBLIC VOTED AWARDS

Best Video presented by YouTube Music:

Baker Boy – Cool As Hell (Danzal Baker/Island Records Australia)
Briggs – Life Is Incredible feat. Greg Holden (Adam Briggs/Island Records Australia)
G Flip – Drink Too Much (Future Classic)
Guy Sebastian – Choir (Sony Music Australia) — WINNER
Hilltop Hoods – Exit Sign feat. Illy & Ecca Vandal (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Jessica Mauboy – Little Things (Sony Music Australia)
PNAU – Solid Gold (etcetc Music)
Sampa The Great – Final Form (Ninja Tune/Inertia Music)
Thelma Plum – Better In Blak (Warner Music Australia Pty Ltd)
Tones And I – Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music Australia)  

Best Australian Live Act:

Amy Shark – Amy Shark Australian Tour (Wonderlick Recording Company)
Baker Boy – Cool As Hell Tour (Danzal Baker/Island Records Australia)
Electric Fields – 2000 And Whatever Tour (Independent/Ditto)
Gang Of Youths – Say Yes To Life Tour (Mosy Recordings/Sony Music)
Hilltop Hoods – The Great Expanse World Tour (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia) — WINNER
Keith Urban – Graffiti U Tour 2019 (Capitol – Nashville/EMI Music Australia)
King Gizzard and The Lizard Wizard – King Gizzard & The Lizard Wizard Australian Tour 2019 (Flightless Records/Inertia Music)
Midnight Oil – Midnight Oil (Sony Music Australia)
Peking Duk – Peking Duk’s Biggest Tour Ever… So Far (Sony Music Australia)
The Teskey Brothers – The Teskey Brothers – Intimate Venue Tour (Ivy League Records)

Song Of The Year presented by YouTube Music:

5 Seconds Of Summer – Easier (Interscope/EMI Music Australia)
Amy Shark – Mess Her Up (Wonderlick Recording Company)
Birds Of Tokyo – Good Lord (EMI Music Australia)
Dean Lewis – 7 Minutes (Island Records Australia/Universal Music Australia)
Guy Sebastian – Choir (Sony Music Australia) — WINNER
Hilltop Hoods – Leave Me Lonely (Hilltop Hoods/Universal Music Australia)
Kian – Waiting (EMI Music Australia)
Morgan Evans – Day Drunk (Warner Music Australia Pty Ltd)
Ocean Alley – Confidence (The Orchard)
Tones and I – Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music) 

Best International Artist:

Ariana Grande – Thank U, Next (UNI/UMA)
Billie Eilish – When We All Fall Asleep Where Do We Go (INR/UMA)
Ed Sheeran – No.6 Collaborations Project (ATL/WAR)
George Ezra – Staying At Tamara’s (COL/SME)
Khalid – Free Spirit (RCA/SME)
P!nk – Hurts 2B Human (RCA/SME)
Post Malone – Hollywood’s Bleeding (UNI/UMA)
Shawn Mendes – Shawn Mendes (ISL/UMA)
Taylor Swift – Lover (UNI/UMA) — WINNER
Travis Scott – Astroworld (SME)

Telstra ARIA Music Teacher of the Year:

Antonio Chiappetta (St Andrews College, Marayong, NSW) — WINNER
Bel Skinner (North Regional TAFE, WA)
Julie Rennick (Gunnedah Conservatorium, NSW)
Lee Strickland (Narbethong State Special School, QLD)

ARTISAN AWARDS

Best Cover Art:

Ben Jones for Amyl and The Sniffers – Amyl and The Sniffers (Flightless Records)
Jonathan Zawada for Flume – Hi This is Flume (Mixtape) (Future Classic)
Nick Mckk for Julia Jacklin – Crushing (Liberation Records)
Lucy Dyson for Paul Kelly – Nature (EMI Music Australia)
Emilie Pfitzner for Thelma Plum – Better In Blak  (Warner Music Australia Pty Ltd) — WINNER

Engineer Of The Year:

Hilltop Hoods – The Great Expanse (Hilltop Hoods/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Burke Reid for Julia Jacklin – Crushing (Liberation Records)
Kevin Parker for Tame Impala – Patience (Modular Recordings/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Sam Teskey for The Teskey Brothers – Run Home Slow (Ivy League Records) — WINNER
Konstantin Kersting for Tones And I – Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music)

Producer Of The Year

Dann Hume for Matt Corby – Rainbow Valley (Matt Corby/Island Records Australia/Universal Music Australia) — WINNER
Kevin Parker for Tame Impala – Patience  (Modular Recordings/Island Records Australia/Universal Music Australia)
Burke Reid for Julia Jacklin – Crushing (Liberation Records)
Paul Kelly and Steven Schram for Paul Kelly – Nature (EMI Music Australia)
Konstantin Kersting for Tones And I – Dance Monkey (Bad Batch Records/Sony Music)

FINE ARTS AWARDS

Best Classical Album:

Diana Doherty, Sydney Symphony Orchestra, Nigel Westlake, David Robertson, Synergy Vocals – Nigel Westlake: Spirit of the Wild / Steve Reich: The Desert Music  (ABC Classic/Universal Music Australia)
Genevieve Lacey – Soliloquy: Telemann Solo Fantasias  ( ABC Classic/Universal Music Australia)
Grigoryan Brothers, Adelaide Symphony Orchestra, Benjamin Northey – Bach Concertos (ABC Classic/Universal Music Australia)
Nicole Car, Australian Chamber Orchestra, Richard Tognetti – Heroines (ABC Classic/Universal Music Australia)
Paul Kelly, James Ledger – Thirteen Ways To Look At Birds (Decca Australia/Universal Music Australia) — WINNER

Best Jazz Album:

Andrea Keller – Transients Vol.1  (MGM)
Angela Davis – Little Did They Know  (ABC Jazz/Universal Music Australia)
Barney McAll – Zephyrix (Extra Celestial Arts)
Kate Ceberano and Paul Grabowsky – TRYST  (ABC Music/Universal Music Australia) — WINNER
Phil Slater – The Dark Pattern (Earshift/The Planet Company)

Best Original Soundtrack or Musical Theatre Cast Album:

Burkhard Dallwitz – LOCUSTS: Original Motion Picture Soundtrack (Closereef Productions)
Gang Of Youths – MTV Unplugged (Live in Melbourne) (Mosy Recordings/Sony Music)
Luke Howard – The Sand That Ate The Sea (Mercury KX/Universal Music Australia)
Trials – Cargo (Causeway Films/Universal Music Australia)
Various Artists – The Recording Studio (Music From The TV Series) (ABC Music/Universal Music Australia) — WINNER

Best World Music Album

Chaika – Arrow  (Mara Music/Independent/Gyrostream)
Joseph Tawadros – Betrayal of a Sacred Sunflower (Independent/The Planet Company)
Melbourne Ska Orchestra – One Year Of Ska (ABC Music/Universal Music Australia) — WINNER
Tara Tiba – Omid (Cezanne Producciones/The Planet Company)
Zela Margossian Quintet – Transition (Art As Catharsis)

Related Post